1
Ikonka zavřít
Košík
Czechia: Ostrava
Czechia: Ostrava Michaela Karásek Čejková
60 x 48 cm
- +
8 500 Kč
Pokladna

„Moje studium na FAMU v 80. letech provázela exploze tvořivosti.“

Rudo Prekop Koupit fotografii

Rodinný výlet

Rudo Prekop

V roce 1980 na pražskou FAMU nastoupil ročník studentů, jenž zanechal v československé fotografii nesmazatelnou stopu. Svojí hravostí, drzostí a bouráním zavedených pořádků obrátili slavnou fotografickou katedru vzhůru nohama. Pod vedením legendárního profesora Jána Šmoka se zde utvořila skupinka sebevědomých slovenských studentů, pro něž byla fotka především hrou.

Slovenská nová vlna, jak se později této partě říkalo, to byli Miro Švolík, Vasil Stanko, Tono Stano, Kamil Varga, Peter Župník a právě Rudo Prekop. Jména, jež dodneška patří mezi nenapodobitelné umělce s výrazným rukopisem.

Rudo Prekop dnes na FAMU působí jako profesor a svůj specifický přístup k fotografii tak předává dalším generacím. Svým nadšením a hravostí je dokáže tak pohltit, že se pod jeho vedením ona exploze tvořivosti znovu opakuje.

Moje maminka milovala krasobruslení. Každý víkend, děj se co děj, běželo u nás v televizi. Mě to samozřejmě nikdy nebralo, ale o mnoho let později jsem si na tyhle nedělní odpoledne vzpomněl ve zdánlivě nesouvisející situaci, když jsem seděl s kamarády u ohně. Přikládal jsem do táboráku větvičky a všiml si té podobnosti."

Větvička v Rudově ruce mu svými výhonky, trčícími do stran, připomněla elegantní pozice krasobruslařů. V hlavě se mu zrodil nápad na sérii, která nakonec čítá sedm fotografií tvořených větvičkami a dalšími průsvitnými předměty.

„Rodinný výlet je ze série sedmi zátiší, kde jsem pracoval s radikální změnou měřítka. Zátiší jsou nasnímána na podsvícené rozptylné desce, bez vržených stínů. Mimo měřítko, prostor a čas. Rodinný výlet je o neukotvené a zemskou přitažlivostí nespoutané radosti ze života.“

Rudo Prekop – Bílá zátiší

Koupit fotografii

Se svým Hasselbladem trpělivě exponoval na průsvitné desce a dlouze si hrál s kompozicí. Tahle až meditativní práce dala vzniknout fotografiím Krasobruslaři, Beach volejbal, Rodinný výlet či Ilusionisti. 

Tato série byla Rudovým posledním figurálním zátiším a právě ta ho posunula k zátiším veskrze abstraktním. Přesto by se právě ona dala považovat za "typickou" pro jeho tvorbu. Obsahuje snímky Rodinný výlet, Rodinná dovolená, Dou iluzionistů, TV Krasobruslení - párové dvojice, Beachvolejbalisté, Sluneční lázeň a Slunce, voda vzduch.

Rudo Prekop vystavoval za svůj dosavadní život na více než dvou stovkách výstav a jeho díla jsou součástí mnoha veřejných i soukromých sbírek nejenom v Česku a na Slovensku. Jeho dílo je zastoupeno například i ve sbírce Museé de la photo Arles.

Technické informace

Formát 70 x 60 cm
Rok 2011
Papír a rám Subtilní dubový rám, černý matný lak, archivní papír FujiFilm Maxima
Adjustace Polagraph
Edice v počtu kusů 20
Cena 10 000 Kč

Fotografie vznikla unikátní technologií digitálního osvitu, která zaručuje dokonalou ostrost a opravdu hlubokou černou. Technologie pod názvem Chromira pochází z laboratoří NASA.

Posléze pro nás fotografii zarámovala malá pražská laboratoř, se kterou v Polagraphu dlouhodobě spolupracujeme. Všechny prodejní kusy pečlivě, ručně a v bílých rukavičkách adjustujeme, aby výsledek posléze autor fotografie Rudo Prekop posvětil signovaním na jejich zadní straně. 

Používáme subtilní dubový rám v matném černém laku a fotografie je schovaná za klasickým sklem.

Všechny fotografie pro vás připravujeme osobně přímo s autorem tak, abychom si byli jisti, že bude autor 100% spokojen s výsledkem. Proto od nás můžete snímek zakoupit pouze a jenom v dané podobě, v konkrétní velikosti a vybraném rámu. Právě na této podobě fotografie jsme se s jejím autorem shodli jako na té, jež dané fotografii sluší a jež jí dává vyznít v její plné kráse.

Každá fotografie je signovaná autorem, označena číslem a její součástí je certifikát pravosti. Každý kousek je ručně adjustován ve chvíli, kdy si fotografii zakoupíte. Do týdne od zakoupení vám připravený a zarámovaný snímek osobně dovezeme až domů, abyste si ho ještě ten den mohli pověsit na zeď.